Tomasz Buczak

CTO PeP

 Od lutego 2023 pełni rolę CTO, zarządzając pionem technologicznym firmy Polskie ePłatności, lidera branży płatności kartowych w Polsce.

Odpowiada za działy rozwoju oprogramowania, PMO, analizy biznesowej, infrastruktury oraz cyber bezpieczeństwa umożliwiając realizację ponad 6 mln transakcji kartowych dziennie. Polskie ePłatności jako część grupy Nexi, zajmuje pozycję lidera europejskiego sektora PayTech.

Karierę zawodową w IT rozpoczął w 2003, wiążąc się z międzynarodowymi korporacjami tworzącymi specjalistyczne programowanie zarówno dla odbiorów komercyjnych, jak i sektora publicznego.

W latach 2022 – 2023 jako Dyrektor Działu IT w NatWest Bank odpowiadał za utworzenie w Polsce trzeciej strategicznej lokalizacji dla departamentu oprogramowania specjalizującego się w analizie i raportowaniu ryzyka inwestycyjnego.

W latach 2020 – 2022 rozwijał swoją karierę jako CTO w PCG Akademia, gdzie odpowiadał m.in. za departament produkcji oprogramowania i zespół menedżerów produktów. Brał udział w budowaniu strategii biznesowej i operacyjnej IT firmy. Współpracował z akcjonariuszami, partnerami biznesowymi i partnerami technologicznymi. Odpowiadał za wdrożenie projektu SDLC i optymalizację procesu produkcji oprogramowania, skutecznie finalizując 21 projektów komercyjnych. Strategię biznesową firmy realizował m.in. przez zawiązanie strategicznej współpracy technologicznej z takimi firmami jak Microsoft, AWS, Webcon, Onex Group i Operator Chmury Krajowej.

Od 2018 do 2020 jako Dyrektor Asseco Innovation Hub odpowiadał za tworzenie i komercjalizację startupów FinTech, które rozszerzały paletę produktów informatycznych Asseco Poland dla rynku finansowego. W tym czasie zrealizował inkubację ośmiu startupów, z których dwa skomercjalizowały swoje rozwiązania.

Wcześniej, w latach 2005 – 2018, związany z Asseco Poland w Pionie Banków Komercyjnych jako programista Java, następnie Inżynier Baz Danych, Główny Architekt Rozwiązań, Project Manager i Product Manager.

Karierę w branży IT rozpoczął w firmie Comarch, gdzie w latach 2003 – 2005 pracował na stanowiskach inżyniera systemowego i programisty.

Absolwent Politechniki Rzeszowskiej oraz studiów MBA w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University.

Entuzjasta nowych technologii, Lean Management, Agile oraz przywództwa opartego na zdrowym rozsądku. Swoim doświadczeniem i praktyką branżową chętnie dzieli się w czasie wystąpień publicznych, paneli dyskusyjnych, spotkań warsztatowych i mentoringu. Jest aktywnym członkiem społeczności Scrum i Agile.