O wydarzeniu
Open Forum “Włącz Uważność” jest podsumowaniem II edycji półrocznego programu mentoringowego o tej samej nazwie organizowanego przez Fundację Fireflies.
„Włącz Uważność” to jedyny program mentoringowy w Polsce przygotowujący ludzi i biznes do włączania osób z niepełnosprawnościami do swoich organizacji. Jego celem jest wsparcie firm, korporacji i jednostek administracji publicznej w świadomym kształtowaniu przyjaznego i włączającego środowiska pracy dla OzN.
Podczas Open Forum chcemy objąć temat niepełnosprawności w sposób odważny i prawdziwy. Nie chodzi nam o powtarzanie kolejnych sloganów ale o dotarcie do źródeł problemów i wyzwań we współpracy z biznesem i osobami z niepełnosprawnością.
Dziś już wiemy, że otwarcie się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami jest konieczne, ale wiemy też że nie może to być proces jednostronny. Odpowiedzialność musi być po obu stronach – zarówno po stronie pracodawców jak i po stronie osób z niepełnosprawnościami.
plan dnia
9:00 – 9:30 Powitanie gości – podsumowanie programu w liczbach
9:30 – 11:30 Moduł 1 – UWAŻNOŚĆ NA NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ
ZOBACZ-ZROZUM-ZAUFAJ
(debata otwierająca + dyskusje przy stolikach)
11:30 – 12:00 Podsumowanie dyskusji stolikowych
12:00 – 13:00 LUNCH
13:00 – 15:00 Moduł 2 UWAŻNOŚĆ NA ZATRUDNIANIE
WŁĄCZANIE W PRAKTYCE
(debata otwierająca + dyskusje przy stolikach)
15:00 – 15:30 Podsumowanie dyskusji stolikowych
15:30 – 16:00 PODZIĘKOWANIA, PODSUMOWANIE, ZAKOŃCZENIE
MODUŁ 1 – Uważność na niepełnosprawność
zobacz- zrozum- zaufaj
Kim jest osoba z niepełnosprawnością? Z jakimi demonami się mierzy? Jakie przekonania i ograniczenia jej towarzyszą. Czy w tym wszystkim co ją otacza pozwala sobie na marzenia?
W tym panelu przyglądniemy się temu jakie procesy psychologiczne i społeczne stoją za zachowaniami osób z niepełnosprawnościami. Podejmiemy ten temat po to by najpierw zobaczyć problem, potem lepiej go zrozumieć a na końcu zaufać po to by otworzyć się na współpracę.
W tym panelu zastanowimy się nad następującymi wątkami:
- Jaka jest rzeczywistość osób z niepełnosprawnościami?
- Z czego wynika niechęć OzN do pracy
- To co pod spodem - czyli źródła psychologiczne
- Jakie znaczenie mają schematy społeczne
- Edukacja - gdzie zaczyna a gdzie kończy się odpowiedzialność za rozwój osób z niepełnosprawnościami
Moderatorka debaty:
Inga Safader-Powroźnik
Twórczyni Open Forum, CEO w Parku Rozwojowym Stworzyłam Open Forum – początkowo unikatowegy format spotkań biznesowych, dziś już niezwyką społeczność ludzi biznesu, którzy z otwartością dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Open Forum to cykl spotkań skupionych wokół tematyki człowieka, biznesu, zarządzania, prowadzonych w nowoczesnej formule dyskusyjnej zapraszającej do zaangażowania i współtworzenia. Rozwijam markę Park Rozwojowy, gdzie wspólnie z ekspertami, naukowcami i praktykami tworzymy programy edukacyjno-rozwojowe dla biznesu oraz personalizowane eventy wspierające budowanie wewnętrznych relacji. Od 2022 roku tworzę podcast Rozmowy Regeneracyjne, w którym poruszam tematykę szeroko pojętego rozwoju osobistego i biznesowego. Do rozmów zapraszam przedsiębiorców i ciekawe osobowości, oraz osoby zajmujące się szeroko pojętym rozwojem. To podcast, który ma za zadanie zatrzymać, inspirować i włączyć uważność na różne tematy – dobrego życia, zdrowia, biznesu, rozwoju.
Proponowane tematy do dyskusji po debacie:
Temat 1 - Zapytaj mnie o to! - Jak przełamywać bariery?
Czasem się wstydzimy. Czasem nie wiemy jak ubrać to w słowa. Chcielibyśmy usłyszeć odpowiedź, ale nie wiemy, czy nie urazimy. Już prawie było blisko, ale nie było odpowiedniej osoby.
Dziś będzie łatwiej. Będzie osoba i przestrzeń, by to wszystko nazwać i przedstawić.
Dołącz do naszej dyskusji. Przygotujemy razem pytania, jakie w przyszłości zadamy osobom biorącym udział w Bibliotece Różnorodności.
Zaprasza Magdalena Buczkowska
Temat 2 - Zawód wirtualnej asysty dla osób z niepełnosprawnościami: szansa czy wyzwanie?
Zapraszam do dyskusji podczas której porozmawiamy o tym na ile praca wirtualnej asystentki jest dobrym rozwiązaniem dla osób z niepełnosprawnościami. Przyglądniemy się wspólnie:
- Pozytywnym aspektom takim jak elastyczność czasowa i lokalizacyjna
- Temu jakie znaczenie może mieć dla osoby z niepełnosprawnością praca z domu
- Jakiego rodzaju wyzwaniem dla osób z niepełnosprawnościami jest komunikacja i interakcja
- W jaki sposób radzić sobie z izolacją i samotnością
Popatrzmy na temat z różnych stron i zastanowimy się dla kogo to jest a dla kogo nie jest dobre rozwiązanie.
Zapraszam do dyskusji:)
Zaprasza Dorota Mroczek
MODUŁ II – Uważność na zatrudnianie
Włączanie w praktyce
Czy każda organizacja jest gotowa na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami? Kiedy możliwa jest gotowość organizacyjna na włączanie i różnorodność? Czy to tylko przygotowanie techniczne, czy może większym wyzwaniem jest przygotowanie organizacji na poziomie mentalnym managerów, zespołów, właścicieli. Jak zmierzyć się z tymi uprzedzeniami i ograniczeniami jakie mamy? Czy da się to zrobić? My wiemy że tak, ale to nie jest ani łatwa, ani krótka droga. To proces i jemu chcemy się tu przyglądnąć.
W tym panelu porozmawiamy o tym:
- Jaką rolę w zatrudnianiu OzN tak naprawdę odgrywa biznes
- Jak przygotować managerów i zespoły na zatrudnianie OzN
- Jak radzić sobie przekonaniami i uprzedzeniami w zespołach?
- Dlaczego przygotowanie do zatrudniania to ważna praca do wykonania?
Moderator debaty:
Michał Nowakowski
Założyciel Fundacji Fireflies Od zawsze angażował się w programy społeczne. Studiując na Danish Technical University uczył się tradycyjnego duńskiego tańca aby na balu charytatywnym zatańczyć z Królową Małgorzatą II . Wyjechał do Lizbony aby móc ubiegać się (z powodzeniem) o członkostwo organizacji studenckiej Politechniki Łódzkiej w strukturach BEST – Board of European Students of Technology, której później był prezesem. Z Politechniką Łódzką związany do dziś wraca tam z wykładami z zarządzania oraz zajęciami skierowanymi na umiejętności „miękkie” . Aktywny członek Stowarzyszenia Absolwentów IFE Politechniki Łódzkiej,. Pracując w korporacji Orange, nie tylko zajmował się swoimi obowiązkami na przykład pełniąc rolę VP IT&N Transformation Europe, ale dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem prowadząc szkolenia dla młodych managerów, indywidualne i grupowe procesy mentoringowe rozwijające pracowników. Założył działającą ponad rok organizację 4Ukraine z członkami w Polsce na Ukrainie, Francji, USA i Kanadzie wspierającą naszych wschodnich sąsiadów po napaści Rosji na ich kraj. Zakładając firmę
Proponowane tematy do dyskusji po debacie:
Temat 1 - Jak z powodzeniem tworzyć różnorodne środowisko pracy z uwzględnieniem OzN?
Dzisiaj przygotowanie się na zatrudnianie osób z różnorodnymi niepełnosprawnościami to już nie tylko kwestia techniczna i formalna. To proces, który wymaga przygotowania.
Naszym zdaniem istotnymi elementami tego przygotowania są:
- Obszar wartości (empatia, wiedza, doświadczenia związane z OzN)
- Komunikacja i współpraca w zespole (metody i sposoby komunikacji, informowanie o szczególnych potrzebach, reorganizacji pracy)
Przy stoliku podzielimy się swoimi doświadczeniami i wspólnie poszukamy najlepszych praktyk i rozwiązań by te dwa obszary optymalnie wykorzystywać w tworzeniu lepszych organizacji.
Zapraszamy do stolika
Sylwia Bogdańska i Amadeusz Dylla
Temat 2 - NIE-POZORNA INKLUZYWNOŚĆ ORGANIZACJI
Inkluzywność we współczesnym świecie staje się fundamentalnym elementem, który kształtuje nowoczesne środowisko pracy, przyczyniając się do rozwoju zarówno pracowników, jak i całych organizacji.
Zrozumienie i uszanowanie różnorodności populacyjnej w organizacji otwiera drzwi do bardziej zrównoważonego i efektywnego świata biznesu, wpływając na m.in. większe poczucie bezpieczeństwa i zaangażowanie pracowników oraz budowanie silnej, pozytywnej kultury organizacyjnej. Punktem wyjścia do budowania inkluzywnego środowiska pracy jest podejście, w którym Człowiek staje się osią uwagi, a poznanie jego indywidualnych potrzeb sprawia, że środowisko pracy staje się żyzną glebą do wzrastania i rozkwitu rozmaitych talentów.
Przy stoliku zaproszę do zapoznania się z „Kwestionariuszem indywidualnych potrzeb pracownika”, który może być jednym z narzędzi przygotowującym organizację do budowania inkluzywnego środowiska pracy.
Zapraszam,
Izabela Marcewicz-Jendrysik
Prezes Zarządu
Warszawskie Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK”Sp. z o.o.
Temat 3 - Zatrudnianie Osób z Niepełnosprawnościami w kontekście ESG
W dyskusji skupimy się na tym jak zatrudnianie OzN wpisuje się w strategie ESG organizacji.
Zastanowimy się, jakie korzyści mogą przynieść firmom działania inkluzywne oraz na jakie przeszkody mogą natrafić. Porozmawiamy również o aspektach prawnych, społecznych i etycznych związanych z tworzeniem przyjaznych miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami.
Zapraszam do dyskusji,
Temat 4 -Czy świat IT jest gotowy na pozbycie się barier- jak organizacje o profilu technologicznym wspierają zatrudnienie osób z niepełnosprawnością
W ramach tej dyskusji chciałabym nawizac do następujących wątków:
- Inkluzywne środowisko pracy w IT: Jak tworzyć i utrzymywać inkluzywne środowisko pracy dla osób z niepełnosprawnościami w branży IT outsourcingu?
- Jakie są najlepsze praktyki i narzędzia wspierające inkluzywność?
- Dostosowanie stanowisk pracy i technologii
- Partnerstwa z organizacjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami
- Budowanie świadomości i edukacja zespołów
- Rola technologii w eliminowaniu barier zatrudnienia
Zapraszam do dyskusji,
Q&A
Temat zgłoszonej przez Ciebie dyskusji możesz zgłosić już wcześniej, a może pojawić się w twojej głowie podczas panelu otwierającego.
Poniżej podamy kilka przykładów, ale pamiętaj – fajnie jak to jest temat, który jest dla Ciebie teraz ważny!
- Pracujecie w firmie nad jakimś programem/rozwiązaniem i możesz chcieć skonfrontować go z innymi – być może są na sali tacy, którzy też się nad tym zastanawiają, albo już to przerabiali i będą się chcieli podzielić doświadczeniem
- Zupełnie nie zgadzasz się z tym co usłyszałaś/usłyszałeś – chcesz o tym porozmawiać
- Wdrażasz właśnie usługę, która odpowiada na jakąś potrzebę – chcesz to skonfrontować z potencjalnymi odbiorcami
- Chcesz się podzielić ciekawym case study i zapytać jak inni to robią
- Podczas panelu usłyszałeś coś co sprawiło, że w Twojej głowie pojawiło się pytanie – to może być temat do dyskusji
- Macie w firmie problem, który wymaga nieszablonowego rozwiązania – zaproś innych do porozmawiania o tym.
- Jest jakiś problem o którym chcesz porozmawiać – zaproś do tej rozmowy innych
- Jesteś ekspertem w jakimś obszarze i chcesz podzielić się jakimś rozwiązaniem i poznać opinię innych
Nie. Możesz dołączyć do dyskusji, która Ciebie też interesuje i po prostu wziąć w niej udział.
Tak możesz.
Może potrzebujesz także mniejszej grupy lub kogoś z kim mógłbyś/mógłbyś porozmawiać 1:1 – to też jest OK.
Otwórz się na to co się wydarza.
Możesz przemieszczać się pomiędzy dyskusjami.
Podsumowania wszystkich otrzymasz w raporcie podsumowującym.