O wydarzeniu

Open Forum “Włącz Uważność” jest podsumowaniem II edycji półrocznego programu mentoringowego o tej samej nazwie organizowanego przez Fundację Fireflies.

„Włącz Uważność” to jedyny program mentoringowy w Polsce przygotowujący ludzi i biznes do włączania osób z niepełnosprawnościami do swoich organizacji. Jego celem jest wsparcie firm, korporacji i jednostek administracji publicznej w świadomym kształtowaniu przyjaznego i włączającego środowiska pracy dla OzN.

Podczas Open Forum chcemy objąć temat niepełnosprawności w sposób odważny i prawdziwy. Nie chodzi nam o powtarzanie kolejnych sloganów ale o dotarcie do źródeł problemów i wyzwań we współpracy z biznesem i osobami z niepełnosprawnością.

Dziś już wiemy, że otwarcie się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami jest konieczne, ale wiemy też że nie może to być proces jednostronny. Odpowiedzialność musi być po obu stronach – zarówno po stronie pracodawców jak i po stronie osób z niepełnosprawnościami.

plan dnia

9:00 – 9:30       Powitanie gości – podsumowanie programu w liczbach

9:30 – 11:30       Moduł 1 –  UWAŻNOŚĆ NA NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ

                        ZOBACZ-ZROZUM-ZAUFAJ

                         (debata otwierająca + dyskusje przy stolikach)

11:30 – 12:00     Podsumowanie dyskusji stolikowych

12:00 – 13:00     LUNCH
                       

13:00 – 15:00    Moduł 2  UWAŻNOŚĆ NA ZATRUDNIANIE

                       WŁĄCZANIE W PRAKTYCE

                          (debata otwierająca + dyskusje przy stolikach)

15:00 – 15:30    Podsumowanie dyskusji stolikowych

15:30 – 16:00    PODZIĘKOWANIA, PODSUMOWANIE, ZAKOŃCZENIE

                       

Moduł I - Świadomość zmian

MODUŁ 1 – Uważność na niepełnosprawność

zobacz- zrozum- zaufaj

Kim jest osoba z niepełnosprawnością? Z jakimi demonami się mierzy? Jakie przekonania i ograniczenia jej towarzyszą. Czy w tym wszystkim co ją otacza pozwala sobie na marzenia?

W tym panelu przyglądniemy się temu jakie procesy psychologiczne i społeczne stoją za zachowaniami osób z niepełnosprawnościami. Podejmiemy ten temat po to by najpierw zobaczyć problem, potem lepiej go zrozumieć a na końcu zaufać po to by otworzyć się na współpracę.

W tym panelu zastanowimy się nad następującymi wątkami:

Moderatorka debaty:

Inga Safader-Powroźnik

Twórczyni Open Forum, CEO w Parku Rozwojowym Stworzyłam Open Forum – początkowo unikatowegy format spotkań biznesowych, dziś już niezwyką społeczność ludzi biznesu, którzy z otwartością dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą.  Open Forum to cykl spotkań skupionych wokół tematyki człowieka, biznesu, zarządzania, prowadzonych w nowoczesnej formule dyskusyjnej zapraszającej do zaangażowania i współtworzenia. Rozwijam markę Park Rozwojowy, gdzie wspólnie z ekspertami, naukowcami i praktykami tworzymy programy edukacyjno-rozwojowe dla biznesu oraz personalizowane eventy wspierające budowanie wewnętrznych relacji.  Od 2022 roku tworzę podcast Rozmowy Regeneracyjne, w którym poruszam tematykę szeroko pojętego rozwoju osobistego i biznesowego. Do rozmów zapraszam przedsiębiorców i ciekawe osobowości, oraz osoby zajmujące się szeroko pojętym rozwojem. To podcast, który ma za zadanie zatrzymać, inspirować i włączyć uważność na różne tematy – dobrego życia, zdrowia, biznesu, rozwoju.

Eksperci zaproszeni do debaty:

Proponowane tematy do dyskusji po debacie:

Czekamy na zgłoszenie pierwszej propozycji

Moduł II - ŚWIADOMOŚĆ ROZWOJU

MODUŁ II – Uważność na zatrudnianie

Włączanie w praktyce

Czy każda organizacja jest gotowa na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami? Kiedy możliwa jest gotowość organizacyjna na włączanie i różnorodność? Czy to tylko przygotowanie techniczne, czy może większym wyzwaniem jest przygotowanie organizacji na poziomie mentalnym managerów, zespołów, właścicieli. Jak zmierzyć się z tymi uprzedzeniami i ograniczeniami jakie mamy? Czy da się to zrobić? My wiemy że tak, ale to nie jest ani łatwa, ani krótka droga. To proces i jemu chcemy się tu przyglądnąć.

 

W tym panelu porozmawiamy o tym:

Moderator debaty:

Michał Nowakowski

Założyciel Fundacji Fireflies Od zawsze angażował się w programy społeczne. Studiując na Danish Technical University uczył się tradycyjnego duńskiego tańca aby na balu charytatywnym zatańczyć z Królową Małgorzatą II . Wyjechał do Lizbony aby móc ubiegać się (z powodzeniem) o członkostwo organizacji studenckiej Politechniki Łódzkiej w strukturach BEST – Board of European Students of Technology, której później był prezesem. Z Politechniką Łódzką związany do dziś wraca tam z wykładami z zarządzania oraz zajęciami skierowanymi na umiejętności „miękkie” . Aktywny członek Stowarzyszenia Absolwentów IFE Politechniki Łódzkiej,. Pracując w korporacji Orange, nie tylko zajmował się swoimi obowiązkami na przykład pełniąc rolę VP IT&N Transformation Europe, ale dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem prowadząc szkolenia dla młodych managerów, indywidualne i grupowe procesy mentoringowe rozwijające pracowników. Założył działającą ponad rok organizację 4Ukraine z członkami w Polsce na Ukrainie, Francji, USA i Kanadzie wspierającą naszych wschodnich sąsiadów po napaści Rosji na ich kraj. Zakładając firmę

Eksperci zaproszeni do debaty:

Proponowane tematy do dyskusji po debacie:

Czekamy na zgłoszenie pierwszej propozycji

Q&A

Jaki ma/może być temat zgłoszonej przeze mnie dyskusji

Temat zgłoszonej przez Ciebie dyskusji możesz zgłosić już wcześniej, a może pojawić się w twojej głowie podczas panelu otwierającego.

Poniżej podamy kilka przykładów, ale pamiętaj – fajnie jak to jest temat, który jest dla Ciebie teraz ważny! 

 

  • Pracujecie w firmie nad jakimś programem/rozwiązaniem i możesz chcieć skonfrontować go z innymi – być może są na sali tacy, którzy  też się nad tym zastanawiają, albo już to przerabiali i będą się chcieli podzielić doświadczeniem
  • Zupełnie nie zgadzasz się z tym co usłyszałaś/usłyszałeś – chcesz o tym porozmawiać 
  • Wdrażasz właśnie usługę, która odpowiada na jakąś potrzebę – chcesz to skonfrontować z potencjalnymi odbiorcami
  • Chcesz się podzielić ciekawym case study i zapytać jak inni to robią
  • Podczas panelu usłyszałeś coś co sprawiło, że w Twojej głowie pojawiło się pytanie – to może być temat do dyskusji
  • Macie w firmie problem, który wymaga nieszablonowego rozwiązania – zaproś innych do porozmawiania o tym. 
  • Jest jakiś problem o którym chcesz porozmawiać – zaproś do tej rozmowy innych
  • Jesteś ekspertem w jakimś obszarze i chcesz podzielić się jakimś rozwiązaniem i poznać opinię innych
Czy muszę zgłosić jakąś dyskusję?

Nie. Możesz dołączyć do dyskusji, która Ciebie też interesuje i po prostu wziąć w niej udział.

Czy mogę się tylko przysłuchiwać?

Tak możesz. 

Może potrzebujesz także mniejszej grupy lub kogoś z kim mógłbyś/mógłbyś porozmawiać 1:1 – to też jest OK. 

Otwórz się na to co się wydarza.

Interesuje mnie kilka tematów dyskusji - jak mam wybrać?

Możesz przemieszczać się pomiędzy dyskusjami. 

Podsumowania wszystkich otrzymasz w raporcie podsumowującym.